Słupski Pociąg do Europy – Kampania 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć
Kampania 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć – wspólna walka o prawa kobiet
Kampania 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć to globalna inicjatywa koordynowana przez Center for Women’s Global Leadership, której celem jest walka z przemocą na tle płciowym. Jej misją jest uświadamianie, mobilizowanie oraz podejmowanie działań na rzecz likwidacji przemocy wobec kobiet na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym.
Symboliczne daty kampanii
Kampania trwa od 25 listopada, Międzynarodowego Dnia Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, do 10 grudnia, Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Wybór tych dat podkreśla związek między przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka, uznając, że przemoc ze względu na płeć jest pogwałceniem tych praw.
Festiwal „Miejsce Kobiet” w Kinie Rejs – 19. edycja
To już 19. edycja festiwalu „Miejsce Kobiet”, interdyscyplinarnej imprezy, która nieprzypadkowo pokrywa się z terminem kampanii „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”. Festiwal organizowany jest przez kobiety, o kobietach, ale nie tylko dla kobiet – każdy, kto chce zgłębić tematykę praw kobiet i przeciwdziałania przemocy, znajdzie tu coś dla siebie.
W tym roku organizatorzy zapraszają na festiwalowe wydarzenia przez dziesięć dni, od piątku 29 listopada do niedzieli 8 grudnia. Program obejmuje pokazy filmowe, debaty, spotkania i warsztaty, które poruszają różnorodne kwestie związane z sytuacją kobiet na świecie i w lokalnych społecznościach.
O filmie „Jutro będzie nasze”
Jednym z wydarzeń festiwalu jest projekcja filmu „Jutro będzie nasze”. Ten włoski przebój, osadzony w powojennym Rzymie, nawiązuje do tradycji neorealizmu, lecz wnosi współczesne treści. To opowieść o zbiorowym przebudzeniu kobiet, które jako pierwsze odważyły się przeciwstawić dziedzictwu przemocy. Przeplatający śmiech i łzy, film emanuje duchem zmiany i wiarą w kobiecą solidarność, a także bada relacje matek i córek oraz ich walkę o lepszą przyszłość.
Debata po filmie
Po seansie „Jutro będzie nasze” odbędzie się debata organizowana przez nasz punkt Europe Direct Słupsk. W rozmowie wezmą udział ekspertki: adwokatka Dana Wawrowska, posłanka Anita Kucharska-Dziedzic, wykładowczyni Szkoły Policji w Słupsku Anna Kirszner-Pryca i sędzia Sądu Rejonowego w Słupsku Joanna Kończyk, a moderatorem spotkania będzie Grzegorz Piekarski. Tematyka debaty skupi się na problemie przemocy wobec kobiet oraz możliwościach skutecznej reakcji i zapobiegania.
Zapraszamy do wysłuchania audycji w Radiu Koszalin
Aby dowiedzieć się więcej o kampanii, filmie oraz debacie, zapraszamy do wysłuchania audycji „Słupski pociąg do Europy” w Radiu Koszalin. Inga Kawałek oraz Agnieszka Pudelska-Leśniewska w rozmowie opowiedzą o znaczeniu kampanii, wydarzeniach towarzyszących oraz zaproszą na projekcję filmu i dyskusję.