3,4 mld euro prefinansowania REACT-UE dla państw członkowskich przyjmujących uchodźców uciekających z Ukrainy
Aby wesprzeć państwa członkowskie przyjmujące i przyjmujące uchodźców uciekających przed wojną na Ukrainie, Komisja zaproponowała dziś zwiększenie o 3,4 mld euro łącznych zaliczek z pomocy na rzecz odbudowy spójności i terytoriów Europy (REACT-UE). Po przyjęciu przez współprawodawców ten natychmiastowy zastrzyk płynności w połączeniu z elastycznością wprowadzoną w ramach działania na rzecz uchodźców w Europie (CARE) przyspieszy dostęp państw członkowskich do środków finansowych przeznaczonych na infrastrukturę, mieszkania, sprzęt i usługi w zatrudnieniu, edukacji, integracji społecznej, opiece zdrowotnej i opiece nad dziećmi.
Finansowy impuls dla solidarności państw członkowskich z Ukrainą
W przypadku wszystkich państw członkowskich Komisja proponuje zwiększenie płatności zaliczkowych z 11% do 15% transzy REACT-UE na 2021 r. Ponadto w przypadku państw członkowskich pierwszej linii (Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja) oraz państw członkowskich, które otrzymały największą liczbę przybyszów z Ukrainy w stosunku do ich liczby ludności (powyżej 1% w okresie od 24 lutego 2022 r. do 23 marca 2022 r. – Austria, Bułgaria , Czechy i Estonia), Komisja proponuje zwiększenie tego odsetka do 45%. Całkowity wzrost płatności zaliczkowych wynosi 3,4 mld EUR, które mają zostać wypłacone państwom członkowskim po zatwierdzeniu wniosku przez współprawodawców.
Ponieważ liczba osób uciekających przed wojną rośnie z godziny na godzinę, a państwa członkowskie są obecnie w trakcie rejestracji osób, sytuacja jest bardzo dynamiczna. Aby stworzyć obraz sytuacji przybliżający presję, z jaką borykają się państwa członkowskie ze względu na dużą skalę przyjazdów, Komisja obliczyła udział przyjazdów w stosunku do ludności na podstawie informacji od państw członkowskich uzyskanych za pośrednictwem sieci Blueprint, organizacji międzynarodowych i inne wiarygodne otwarte źródła.
Następne kroki
Proponowane zmiany rozporządzenia w sprawie wspólnych przepisów oraz rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) wymagają przyjęcia przez Parlament Europejski i Radę.
Tło
Od początku kryzysu na Ukrainie w 2014 r. UE i jej państwa członkowskie przekazały temu krajowi ponad 1 mld euro pomocy humanitarnej i pomocy na rzecz wczesnego odbudowy.
W ramach NextGenerationEU REACT-EU zapewnia dodatkowe 50,6 mld euro (w cenach bieżących) do programów polityki spójności na lata 2014-2020 w latach 2021 i 2022. REACT-EU wszedł w życie 24 grudnia 2020 r. i może finansuje wydatki z mocą wsteczną od 1 lutego 2020 r. do 31 grudnia 2023 r.
Dzisiejszy wniosek dotyczący zwiększenia płatności zaliczkowych dla państw członkowskich w ramach REACT-EU uzupełnia wniosek w sprawie działań spójności na rzecz uchodźców w Europie (CARE) przyjęty 8 marca oraz możliwość wykorzystania przez państwa członkowskie transzy REACT-EU z 2022 r. na wspieranie środków pomocowych osób uciekających z Ukrainy, zgodnie z ogólnym celem odbudowy po pandemii.
Źródło: Komisja Europejska