Rosja: UE przedłuża sankcje gospodarcze w związku z sytuacją na Ukrainie
Rada postanowiła dziś przedłużyć sankcje nałożone na konkretne sektory gospodarki Federacji Rosyjskiej o sześć miesięcy, czyli do 31 lipca 2022 r. Decyzję przyjęto w wyniku ostatniej oceny stanu realizacji porozumień mińskich – które miały zostać wdrożone do 31 grudnia 2015 r. – dokonanej przez Radę Europejską obradującą 16 grudnia 2021 r.
Sankcje te, nałożone po raz pierwszy 31 lipca 2014 r. w odpowiedzi na działania Rosji destabilizujące sytuację na Ukrainie, polegają na ograniczeniu dostępu niektórych rosyjskich banków i firm do unijnych pierwotnych i wtórnych rynków kapitałowych, a także na zakazie wszelkich form pomocy finansowej i pośrednictwa w odniesieniu do rosyjskich instytucji finansowych. Zabroniony jest również bezpośredni i pośredni import, eksport i transfer wszelkich materiałów związanych z obronnością. Zakaz ten dotyczy także produktów podwójnego zastosowania, które mogą mieć zastosowanie militarne lub mogą być wykorzystywane przez użytkowników wojskowych w Rosji. Sankcje dodatkowo ograniczają dostęp Rosji do niektórych strategicznie ważnych technologii, które mogą zostać wykorzystane w rosyjskim sektorze energetycznym np. do produkcji i wydobycia ropy naftowej.
Kontekst
16 grudnia 2021 r. Rada Europejska oceniła stan realizacji porozumień mińskich. Przywódcy unijni zachęcili do wysiłków dyplomatycznych i poparli format normandzki w celu osiągnięcia pełnej realizacji porozumień. W związku z tym, że Rosja nie wdrożyła w pełni tych porozumień, unijni przywódcy jednomyślnie postanowili utrzymać nałożone na nią sankcje gospodarcze.
Oprócz tego UE stosuje także inne środki w reakcji na nielegalną aneksję Krymu i Sewastopola przez Rosję oraz celową destabilizację sytuacji na Ukrainie. Środki te to m.in.: działania dyplomatyczne, sankcje indywidualne (zamrożenie aktywów i ograniczenia podróży) oraz specjalne restrykcje w stosunkach gospodarczych z Krymem i Sewastopolem.
- Rosja: UE przedłuża o sześć miesięcy sankcje gospodarcze za destabilizację Ukrainy (komunikat prasowy z 12 lipca 2021)
- Unijne sankcje w odpowiedzi na kryzys na Ukrainie (podsumowanie)
- Stosunki UE–Ukraina (nota informacyjna ESDZ)
Źródło: Rada UE