Europejska inicjatywa obywatelska „Zwróć plastik”
Komisja Europejska podjęła decyzję o zarejestrowaniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Zwróć plastik (ReturnthePlastics): inicjatywa obywatelska na rzecz wprowadzenia ogólnounijnego systemu kaucji umożliwiającego recykling butelek plastikowych”. Jeżeli w ciągu roku poprze ją milion osób z co najmniej 7 państw UE, KE będzie musiała zareagować.
Organizatorzy inicjatywy wzywają Komisję do przedstawienia wniosku w celu:
- wprowadzenia ogólnounijnego systemu kaucji umożliwiającego recykling butelek plastikowych,
- zachęcenia wszystkich państw członkowskich UE do podjęcia działań, które skłoniłyby supermarkety (sieci supermarketów) sprzedające butelki plastikowe do wprowadzenia automatów do zwrotu takich butelek po zakupie i zużyciu przez konsumentów w celu ich recyklingu
- wprowadzenia opłat dla przedsiębiorstw produkujących butelki plastikowe na potrzeby recyklingu i systemu kaucji takich butelek (zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci”).
Komisja uważa, że inicjatywa ta jest prawnie dopuszczalna, ponieważ spełnia niezbędne warunki. Na tym etapie Komisja nie przeanalizowała jeszcze tej inicjatywy pod względem merytorycznym.
Dalsze działania
Po rejestracji organizatorzy mogą rozpocząć zbieranie podpisów. Jeżeli w ciągu roku europejską inicjatywę obywatelską poprze milion osób z co najmniej siedmiu państw członkowskich, Komisja będzie musiała zareagować. Komisja może podjąć decyzję o przyjęciu wniosku bądź o jego odrzuceniu; w obu wypadkach będzie zobowiązana przedstawić uzasadnienie.
O #ReturnthePlastics
#Returntheplastics to inicjatywa z innowacyjną propozycją: recyklingu plastikowych butelek w oparciu o opłatę depozytową w wysokości 15 eurocentów za każdą zakupioną plastikową butelkę w Unii Europejskiej. Po opróżnieniu konsument może zwrócić plastikową butelkę do supermarketu, w którym znajduje się automat zwrotny do zbierania butelek do recyklingu. Kiedy konsument zwraca pustą plastikową butelkę, otrzymuje opłatę depozytową w wysokości 15 eurocentów, którą może ponownie wydać w supermarkecie.
W całej UE istnieje wiele przykładów skutecznych systemów recyklingu. W Niemczech istnieje podwójny system recyklingu plastikowych butelek, po pierwsze poprzez sortowanie odpadów, a po drugie poprzez system kaucji, w ramach którego konsumenci płacą kaucję przy zakupie plastikowych butelek w supermarkecie, a następnie otrzymują kupon do wydania w tym samym supermarkecie przy zwrocie butelka do odwróconego automatu przy wejściu. W Rzymie opłatę za bilet na metro można uiścić (częściowo) plastikowymi butelkami w automatach z odwróconymi kartami. Dzięki #ReturnthePlastics chcemy stworzyć system recyklingu, który można wdrożyć w supermarketach w każdym kraju jako początek globalnego rozwiązania problemu zanieczyszczenia plastikiem.
Ulice, wysypiska śmieci, oceany, lasy, plaże na całym świecie są wypełnione plastikowymi butelkami PET, których rozkład może zająć nawet 450 lat. Ta innowacja rozwiąże jednocześnie różne problemy: proces recyklingu wymaga mniej energii lub surowców niż produkcja zupełnie nowych butelek, plastikowe butelki nie będą już znajdowane jako śmieci na ulicy, ale zamiast tego zabierane, a ten system wytworzy świadomość o kosztach środowiskowych produkcji plastiku na naszej planecie.
Więcej informacji
- „Zwróć plastik (ReturnthePlastics): inicjatywa obywatelska na rzecz wprowadzenia ogólnounijnego systemu kaucji umożliwiającego recykling butelek plastikowych”.
- Europejskie inicjatywy obywatelskie, pod którymi zbiera się obecnie podpisy
- Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej
- Kampania #EUTakeTheInitiative