Sesja plenarna: praworządność w Polsce, klimat, strategia żywnościowa
Praworządność w Polsce
We wtorek posłowie będą debatować z polskim Premierem Mateuszem Morawieckim i Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen nad wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego kwestionującym prymat prawa europejskiego nad prawem polskim. Posłowie zagłosują nad rezolucją w tej sprawie w czwartek. W środę będą dyskutować nad praktycznie całkowitym zakazem aborcji w Polsce, który wszedł w życie w styczniu 2021 roku.
Konferencja klimatyczna ONZ
Oczekuje się, że posłowie zaapelują o bardziej ambitne globalne redukcje emisji przed listopadową konferencją klimatyczną ONZ COP26 w Glasgow. Debata odbędzie się w środę, a głosowanie nad rezolucją w czwartek.
Strategia 'od pola do stołu'
W poniedziałek posłowie do PE mają poprzeć strategię „Od pola do stołu”, dzięki której europejski system żywnościowy ma stać się bardziej sprawiedliwy, zdrowy i przyjazny dla środowiska.
Skandal 'Pandora papers'
W czwartek posłowie do PE będą głosować nad rezolucją potępiającą masowe unikanie podatków ujawnione w śledztwie dotyczącym tzw. Pandora Papers.
Ogłoszenie laureata Nagrody im. Sacharowa
Zwycięzcę Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli w 2021 r. wybiorą w środę Przewodniczący Parlamentu David Sassoli i przywódcy grup politycznych. Tegorocznymi finalistami są afgańskie kobiety, boliwijska polityk Jeanine Áñez i rosyjski aktywista Aleksiej Nawalny.
Szczepionki na COVID-19
W rezolucji, która zostanie poddana pod głosowanie w czwartek, posłowie mają wezwać do bardziej przejrzystego procesu opracowywania, zakupu i dystrybucji szczepionek w przyszłości.
Również na sesji plenarnej
- Oczekiwania wobec szczytu UE 21-22 października w sprawie COVID-19, szczepień i strategii cyfrowej
- Zalecenia dotyczące ochrony pracowników przed azbestem
- Zaktualizowane przepisy dotyczące ubezpieczeń pojazdów dla lepszej ochrony i równego traktowania obywateli UE
- Emisje metanu
- Stosunki UE-Tajwan
- Budżet UE na rok 2022