W Parlamencie po wakacjach: działania klimatyczne, zdrowie publiczne, przyszłość Europy
Posłowie do PE zajmą się wieloma ważnymi kwestiami po wakacyjnej przerwie, w tym działaniami na rzecz klimatu, zdrowiem publicznym i usługami cyfrowymi.
Stan Unii Europejskiej
Nowy sezon polityczny rozpocznie się od debaty o stanie Unii Europejskiej, podczas której eurodeputowani będą zadawać pytania Przewodniczącej Komisjie Europejskiej Ursuli von der Leyen o działalność KE w ciągu ostatniego roku oraz o główne priorytety i wyzwania na nadchodzące 12 miesięcy. Debata odbędzie się w Strasburgu 15 września.
Działania na rzecz klimatu
W połowie lipca Komisja Europejska przedstawiła pakiet inicjatyw związanych z Europejskim Zielonym Ładem, które mają pomóc UE ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 roku.
Parlament określi swoje stanowisko w sprawie tych inicjatyw – od środków dla przyspieszenia rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, po wprowadzenie nowego transgranicznego podatku od emisji dwutlenku węgla nakładanego na importy z krajów o niższych ambicjach klimatycznych niż UE.
Gotowość na kryzysy zdrowotne
Pandemia koronawirusa pokazała, że dla znalezienia rozwiązań kryzysu zdrowotnego niezbędna jest współpraca między krajami.
Parlament ustalił swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie wzmocnienia mandatu Europejskiej Agencji Leków i we wrześniu przygotuje swoje stanowisko w dwóch kolejnych sprawach: Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz poprawy gotowości na transgraniczne zagrożenia zdrowia. Następnie posłowie będą negocjować porozumienia w tych kwestiach z rządami UE.
Konferencja w sprawie przyszłości Europy
Posłowie do PE będą aktywnie uczestniczyć w pracach Konferencji w sprawie Przyszłości Europy, której celem jest przedstawienie konkretnych propozycji zmian w UE na podstawie pomysłów zgłaszanych przez obywateli. 108 posłów do PE jest członkami sesji plenarnej Konferencji, która odbędzie się 22-23 października.
Polityka rolna
Posłowie do PE i rządy UE osiągnęli pod koniec czerwca porozumienie w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Fundusze UE będą wspierać rolnictwo przyjazne dla środowiska, ochronę bioróżnorodności oraz małe gospodarstwa i młodych rolników. Posłowie mają zagłosować nad tymi przepisami pod koniec roku.
Usługi cyfrowe
Parlamentarna Komisja Rynku Wewnętrznego pracuje nad ustawą o usługach cyfrowych i ustawą o rynkach cyfrowych, których celem jest regulacja głównych platform internetowych i lepsza ochrona podstawowych praw użytkowników w sieci. Posłowie mają zagłosować nad nim w grudniu.
W planach są również takie kwestie jak przedłużenie przepisów dotyczących roamingu, które zapewnią, że przez kolejne dziesięć lat (od 2022 r.) użytkownicy końcowi w UE nie będą obciążani dodatkowymi opłatami za wykonywanie połączeń lub korzystanie z internetu na swoich telefonach komórkowych w innym kraju UE. Celem jest obniżenie pułapu cen, które operatorzy pobierają od siebie nawzajem, gdy konsumenci korzystają z ich sieci.
Płaca minimalna i przejrzystość płac
Jesienią, Komisja Zatrudnienia zagłosuje nad planami zapewnienia sprawiedliwych płac minimalnych w całej UE.
Oddzielny projekt dotyczący przejrzystości wynagrodzeń dawałby pracownikom prawo do żądania od pracodawców anonimowych informacji na temat zarobków innych pracowników. Powinno to ograniczyć dyskryminację w miejscu pracy i pomóc zmniejszyć różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.
Kontrola planów odbudowy i praworządności
Parlament spełnia nie tylko rolę ustawodawczą – będzie również dalej nadzorować prace Komisji Europejskiej nad planem odbudowy, odbywając regularne spotkania z wiceprzewodniczącym wykonawczym Valdisem Dombrovskisem i komisarzem ds. gospodarki Paolo Gentilonim na temat postępów w realizacji krajowych planów odbudowy.
Parlament z uwagą obserwuje również sposób, w jaki Komisja Europejska broni wartości i zasad UE. Wezwał KE do skorzystania z nowego prawa łączącego wypłacanie funduszy z budżetu UE z poszanowaniem praworządności i stwierdził, że jeśli KE nie podejmie działań przeciwko naruszeniom praworządności, Parlament wniesie przecwko niej sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Nagroda im. Sacharowa
W grudniu Parlament przyzna Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli, która wyróżnia działaczy walczących o prawa człowieka i demokrację na całym świecie. W ubiegłym roku nagrodę przyznano opozycji demokratycznej na Białorusi.
Komisje specjalne i śledcze
Szereg komisji czasowo powołanych przez Parlament Europejski przyjmie swoje zalecenia w drugiej połowie roku. To m.in.:
- Komisja śledcza ds. ochrony zwierząt podczas transportu
- Komisja Specjalna ds. Sztucznej Inteligencji w Epoce Cyfrowej
- Komisja Specjalna ds. Walki z Rakiem
- Komisja Specjalna ds. Obcych Ingerencji we Wszystkie Procesy Demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym Dezinformacji
Źródło: Parlament Europejski